Jak dorosnę będę podróżnikiem

Jak wędrować bezpiecznie po świecie? Jak niedrogo podróżować i poznawać mniej lub bardziej znane miejsca na świecie? Tego mogli dowiedzieć się uczestnicy spotkania. Zaproszony gość - znana globtroterka, autorka książek i poradników podróżniczych, a także „specjalistka od wypraw w pojedynkę”, zabrała uczestników spotkania w podróż po dalekiej Azji: Indiach, Tajlandii, Malezji, Wietnamie, Kambodży. Autorka prezentowała na slajdach barwne fotografie z podróży, opowiadając o każdym z odwiedzonych przez siebie miejsc. Prezentację uzupełniały ciekawostki o ludziach, miejscach czy zwierzętach. Wirtualną wędrówkę rozpoczęła od Islandii — wyspy gejzerów, lodowców i wulkanów. W tym fascynującym kraju zamieszkałym przez potomków Wikingów, nadal jest powszechna wiara w elfy i trolle. Albania, Macedonia, Mołdawia, Republika Naddniestrzańska — to malownicze rejony Europy, w których współczesność przeplata się ze starożytnością. Na spotkaniu można było dowiedzieć się jak zaplanować tanio podróż w pojedynkę, na co trzeba uważać wyprawiając się na drugi koniec świata, a także kogo prosić o pomoc. Jak udowadnia Marzena Filipczak — pieszo można przemierzyć nawet Islandię, a przeżyć, wspomnień i spotkań z ludźmi nikt nam nie odbierze. Uczestników spotkania szczególnie zainteresowała anegdota o niebezpiecznym spotkaniu z małpami oraz o niecodziennych środkach lokomocji. Po zakończonej prezentacji, autorka odpowiadała na pytania uczestników i zaprezentowała pamiątki z podróży.
Zadanie zostało zrealizowane w ramach programu: „Partnerstwo dla książki” i zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.