Napiszemy razem kryminał

W filii bibliotecznej w Mroczeniu 21 czerwca Joanna Jagiełło, popularna pisarka, poprowadziła warsztaty dla dzieci.

Nasz Gość to autorka popularnych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wielokrotnie nagradzana, m.in. w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i przez Polską Sekcję IBBY. Ma dwie córki, Julkę i Basię, i malutką wnuczkę Różę. Lubi grać na gitarze i komponować piosenki, malować, podróżować, ale przede wszystkim wymyślać niezwykłe historie. Swoimi opowieściami pani Joanna zauroczyła publiczność, którą stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej w Donaborowie. Na początku spotkania opowiadała o swoich książkach, mówiła na czym polega praca pisarza. Zaprezentowała również swój dorobek pisarski. Opowiadała o swojej największej pasji, czyli pisaniu. Uczestnicy poznali pojęcie gatunku literackiego, szczególnie powieść detektywistyczną, czyli kryminał. Powieściopisarka wspólnie z dziećmi ustaliła, jakie są najważniejsze elementy, bez których dobra powieść detektywistyczna nie może się obejść. Następnym krokiem było tworzenie detektywistycznego komiksu. Uczniowie poczuli się jak prawdziwi pisarze, wymyślali historie oparte na zagadce do rozwiązania. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci oraz ich niesamowitej wyobraźni i kreatywności powstały wspaniałe niezwykłe prace. Na zakończenie odbyła się prezentacja wykonanych dzieł.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach zadania „Na tropie zagadek kryminalnych” z programu Partnerstwo dla Książki, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.