Spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek

27 kwietnia w Bibliotece w Mroczeniu odbyło się spotkanie  z poznańską pisarką -  Joanną Krzyżanek, autorką bajek, wierszy i opowiadań dla dzieci - książek, które uczą i bawią. Współorganizatorem spotkania autorskiego była  Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Zaproszonych na spotkanie uczniów wraz nauczycielami, jak również samą pisarkę powitała Edyta Lesiak – dyrektor biblioteki. W spotkaniu autorskim uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Baranowie oraz Szkoły Podstawowej w Słupi.  Autorka z niezwykłą umiejętnością nawiązała  kontakt z młodymi słuchaczami. Barwne opowieści o swoich książkach wzbogacone prezentacją multimedialną  połączyła z nauką, zabawami ruchowymi i warsztatami plastycznymi. Po krótce omówiła swoje dotychczasowe napisane książki. W sposób lekki i zabawny opowiadała o książeczkach pachnących truskawką, cytryną i czekoladą. Opowiadała również o swoich najpiękniejszych wspomnieniach z dzieciństwa. Największe wspomnienia wiąże z babcią Cecylią, która potrafiła wyczarować najwspanialsze potrawy, a autorka jako mała dziewczynka przy tym jej asystowała. Gdy dorosła postanowiła przepisy babci opublikować w opowieściach o Cecylce Knedelek. W ten sposób powstały najpiękniejsze bajki, zawierające w treści przepisy kulinarne. Za sprawą pisarki dzieci przeniosły się do Starego Knedelkowa, w którym spotkały wyjątkowych gości: Cecylkę, gąskę Walerię i ich przyjaciół. Poznały ich przygody, były także rozmowy o dobrych manierach, zabawy ruchowe i dużo śmiechu. Podczas zajęć manualnych dzieci  wykonywały zakładki do książek. Tworząc myszki przyklejały maleńkie oczka, uszy i mięciutki nosek. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał od Pani Joasi pamiątkowe zakładki i folder. Po spotkaniu, autorka wspólnie z uczniami pozowała do zdjęć, a zainteresowanym podpisywała książki. Pięknie ilustrowane książki Joanny Krzyżanek są również do wypożyczenia w bibliotece w Baranowie oraz w filii w Mroczeniu i Słupi.