Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim

W dniu 2 czerwca br. Biblioteka w Mroczeniu gościła autora książek, redaktora i biografistę - Łukasza Wierzbickiego. Uczestnikami spotkania współorganizowanego wspólnie we współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranowie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu byli uczniowie Gimnazjum w Mroczeniu.

Pochodzący z Poznania pisarz i podróżnik zaprezentował swoje książki: „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” oraz najnowszą książkę pt. „Drzewo”. Autor przedstawił również opracowaną przez siebie publikację "Rowerem i pieszo przez czarny ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936" Kazimierza Nowaka, który jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem - 40 tys. kilometrów pieszo, rowerem, konno oraz czółnem.

Wszystkie publikacje Łukasza Wierzbickiego opisują prawdziwe historie, które usłyszał od swojego dziadka, sąsiadki oraz przyjaciela. Swoje wystąpienie autor wzbogacił oryginalnymi fotografiami, materiałem dźwiękowym i filmowym. Jednak zasadnicza część spotkania dotyczyła fascynującej opowieści o poznańskim podróżniku.

Bohater spotkania z wielka pasją opowiadał o swojej fascynacji Kazimierzem Nowakiem i o jej pozytywnych konsekwencjach. O zbieraniu materiałów do ksiązki, przeszukiwaniu bibliotecznych archiwów w poszukiwaniu reportaży, zdjęć i listów oraz o szukaniu kontaktu z rodziną podróżnika i rodzinami osób które 80 lat temu pomogły Nowakowi podczas Afrykańskiej podróży. Opowiadał również o niedźwiedziu Wojtku, przyjacielu polskich żołnierzy z Armii Andersa, który jest bohaterem książki "Dziadek i Niedźwiadek".

Wykład wzbogacony był prezentacją multimedialną, która przeniosła uczestników na czarny ląd, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami wykonanymi w latach 30. XX wieku i wzbogacony fragmentami listów Kazimierza Nowaka czytanymi przez lektora oraz archiwalnym zapisem wypowiedzi Ryszarda Kapuścińskiego.

Historia Kazimierza Nowaka, którą opowiedział Łukaszowi Wierzbickiemu jego dziadek zmieniła jego życie, a książka, która dzięki niemu powstała zmienia życie jej czytelników. Temu niezwykłemu spotkaniu towarzyszyło motto "Kiedy ruszysz przed siebie, na pewno spotka Cię coś ciekawego (...)" - tymi słowami Łukasz Wierzbicki gorąco zachęcał do podróżowania, nie koniecznie na koniec świata, ale chociażby po bliskiej okolicy. Zachęcał do podróży, które można odbyć za pomocą książek - bo to właśnie dzięki książkom można dotrzeć w najdalsze zakątki Ziemi.