Światowy Dzień Książki

W dniu  22 kwietnia  z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Bibliotece w Mroczeniu odbyły się warsztaty plastyczno – literackie. Gościem biblioteki była pani Joanna Zagner - Kołat, ilustratorka książek, komiksów  i czasopism dla dzieci. Ilustruje książki  między innymi dla takich autorów jak: W. Chotomska, J. Papuzińska, L. J. Kern czy B. Ostrowicka. Współpracowała z czasopismami dla dzieci: „Bluszczyk”, „Świerszczyk” czy „Miś”.  Zrealizowała we współpracy z MKiDN serię książek edukacyjnych „Dydki i …” oraz oprawę plastyczną do portalu edukacyjnego o Polsce www.kula.gov.pl.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas III i IV ze Szkoły Podstawowej w  Słupi oraz ze Szkoły Podstawowej w  Donaborowie, którzy z dużym zainteresowaniem słuchali na czym polega praca ilustratora oraz w jaki sposób powstają ilustrację do książek. Joanna Zagner-Kołat zaprosiła też chętnych  do zabawy – uczestnicy spotkania malowali wspólnie stworka – każdy tylko jeden element w związku z czym powstała kolektywna i oryginalna praca. W trakcie zajęć, dzieci obejrzały również  piękne prace Pani Joanny. Później autorka przeczytała fragment książki pt. „Filipek i szkoła”, a uczniowie  tworzyli do niego własne ilustrację, które możne oglądać w bibliotece. Wszyscy wykazali się własną twórczością, pomysłami i zdolnościami plastycznymi.  Na zakończenie warsztatów uczestnicy  podziękowali ilustratorce za niezwykle interesujące i opowiedziane z pasją spotkanie, po czym wręczyli autorce kwiaty. Na zakończenie autorka podpisywała książki i pozowała do zdjęć do ostatniego chętnego.