• czcionka:    
  • A    
  • A+   
  • A++   
  • kontrast:    
  •    
Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie
fb bip

Warsztaty z tworzenia książki Kamishibai

23 czerwca  do Filii bibliotecznej w Mroczeniu zawitał nietypowy teatr. A mianowicie japoński Teatrzyk Kamishibai.

Kamishibai to forma małego spektaklu teatralnego rozwijająca wyczucie języka, poszerzająca słownictwo, a jednocześnie bawi i uczy, zabierając dzieci w podróż do magicznej krainy teatru i literatury jednocześnie. Na początku  uczestnicy spotkania dowiedzieli się czym jest  kamishibai, jaka jest jego historia i jakiego "zaklęcia" trzeba użyć, by się otworzył. Mieli również okazję obejrzeć i wysłuchać opowieści "Ogród Niebios".  Historia opowiadała o dzielnym księciu i pięknej księżniczce. Wszyscy z ciekawością wsłuchiwali się w opowieść, do której ilustracje wykonała sama prowadząca zajęcia - Ula Ziober. Na co dzień związana ze Stowarzyszeniem „Zielona Grupa” zajmującym się edukacją dzieci i animatorów. Jest rysowniczką, podróżniczką, fotografką. Niedawno ukazała się jej pierwsza książka „Spódniczka ze starej podszewki”.

Prezentowana opowieść była wstępem do drugiej części warsztatowej  dotyczącej tworzenia książki kamishibai. Za pomocą specjalnych kart dzieci wspólnie z panią Ulą z wielkim zaangażowaniem wykreowały krótką powieść zagadkową  pt. „Przygoda okularnicy”. Następnie mali artyści zabrali się za tworzenie pięknych ilustracji do wymyślonego opowiadania. Wykorzystali do tego kolorowe pastele, mazaki,  kolorowe karty, które zostały wydane pod postacią kart do teatrzyku kamishibai. Zwieńczeniem warsztatów była premiera, w której uczestnicy byli jednocześnie reżyserami, ilustratorami i aktorami swojej opowieści. Każdy autor - ilustrator miał niebywałą okazję stanąć po drugiej stronie i zaprosić zaciekawioną widownię – rodziców dzieci,  do świata teatralnej bajki obrazkowej.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach zadania „Na tropie zagadek kryminalnych” z programu Partnerstwo dla Książki, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


wszystkie artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając ze strony wyrażasz tym samym zgodę na to, że będziemy używać cookies OK